Cynkowanie a cynowanie – dlaczego nie należy mieszać tych dwóch pojęć?
Cynkowanie i cynowanie — te dwa terminy brzmią bardzo podobnie, więc wydawać by się mogło, że dotyczą tego samego. W praktyce jednak oznaczają dwa zupełnie inne zjawiska. Dlatego też tych nazw nie należy używać zamiennie ani ze sobą mylić. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, na czym polega cynkowanie, a czym jest cynowanie.
Czym jest cynkowanie?
Cynkowanie to pokrywanie stali cynkiem. Jest to proces, który odbywa się z zastosowaniem cynku, czyli miękkiego metalu o barwie srebrzystej z błękitnym odcieniem. Dzięki temu elementy metalowe zyskują odporność na działanie wilgoci i innych czynników pogodowych. Elementy pokryte cynkiem, takie jak np. blachy, elementy złączne i inna drobnica, wykorzystywane są w wielu dziedzinach, w tym m.in. w budownictwie, metalurgii, przemyśle elektronicznym czy lotniczym. Powłoki wykonane w ramach tego procesu galwanizacyjnego cechują się bardzo dobrymi właściwościami ochronnymi. Nowoczesne metody cynkowania stali pozwalają na uzyskanie efektu w postaci odbijającej światło powłoki (zależy to od składu kąpieli oraz odczynu pH). Trzeba jednak podkreślić, że cynkowanie jest wykluczone w przypadku przedmiotów przeznaczonych do bezpośredniej styczności z żywnością ze względu na toksyczność soli tego metalu.
Na czym polega cynowanie?
Cynowanie to pokrywanie stali lub metali kolorowych cyną. Proces ten zapewnia podobne efekty jak w galwanizowanie przy pomocy cynku, gdyż w obu przypadkach celem jest skuteczne zabezpieczenie elementów przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim wilgoci. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka innych właściwości cynowania. Przede wszystkim cyna może być stosowana w przypadku przedmiotów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (nie jest toksyczna). Wyróżnia się też dużą miękkością, więc można ją wykorzystać do galwanizacji elementów elastycznych i podatnych na odkształcenia. Cynowanie jest też wskazane, gdy kolejnym etapem prac będzie lutowanie (np. elementy i układy elektroniczne). Jest to również jedna z metod regeneracji połączeń elektrycznych.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że cyna jest dość drogim metalem, jednak jej potencjał w porównaniu do cynku jest nieco większy.