Cynkowanie a niklowanie: różnice i zastosowanie
W galwanizacji stosowane są różne powłoki, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również właściwościami. Przykładowymi procesami z tego zakresu jest cynkowanie i niklowanie. W dalszej części naszego wpisu wyjaśnimy, jakie są podstawowe różnice między powłokami cynkowymi a niklowymi.
Cechy charakterystyczne powłok cynkowych i niklowych
Cynkowanie polega na naniesieniu warstwy cynku na powierzchnię metalu, stopu lub innych materiałów w celu podniesienia ich walorów estetycznych i wzmocnienia ochrony antykorozyjnej. Zaletami tej metody są m.in. skuteczne zabezpieczenie metalu przed korodowaniem oraz stosunkowo niski koszt realizacji.
Niklowanie to metoda wykonywania powłok z zastosowaniem niklu. Do zalet tej technologii zaliczamy przede wszystkim wysokie walory wizualne przygotowywanych elementów. Powierzchnia jest gładka i połyskująca, a powłoki twarde i odporne na ścieranie. Cechują się też dobrą przyczepnością. Niklowanie zapewnia bardzo dobre rezultaty pod względem estetycznym, jednak sam proces jest znacznie droższy w realizacji od cynkowania, co w dużej mierze wynika z nieco złożonej technologii.
Zastosowanie cynkowania i niklowania
Cynkowanie galwaniczne w Poznaniu to specjalność naszej firmy. Najczęściej stosowane jest do ochrony antykorozyjnej. Realizowane jest w przypadku takich elementów i przedmiotów jak np. śruby, nity, wkręty, narzędzia, łańcuchy, pręty, kątowniki, zawiasy, materiały przemysłowe itd.
Niklowanie bardzo często znajduje zastosowanie jako proces dodatkowy, gdyż warstwa niklu może stanowić podkład (bazę) dla kolejnych powłok galwanicznych. Nadaje się do wykańczania rozmaitych elementów dekoracyjnych, a także monet, sprzętów, energooszczędnych nasadek lamp.
Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy.