Cynkowanie, a ochrona środowiska
Cynk to pierwiastek naturalnego pochodzenia. Znajdziemy go wszędzie wokół nas, czyli w skałach, wodzie, glebie i powietrzu. Doceniamy jego właściwości i wykorzystujemy go w coraz większej ilości procesów technologicznych. Przykładem może być zyskujące na popularności cynkowanie galwaniczne, którego zadaniem jest ochrona elementów stalowych i żeliwnych przed korozją. Czy zachodzące podczas tego reakcje chemiczne mogą mieć negatywny wpływ na środowisko?
Stal i żeliwo to wciąż popularne materiały wykorzystywane do produkcji różnych elementów, części instalacji, części mechanicznych czy elementów dekoracyjnych. Ponieważ są częścią wielu konstrukcji, szukamy metod zabezpieczenia ich przed korozją i niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych oraz mechanicznych. Jedną z technik, którą się do tego wykorzystuje, jest cynkowanie galwaniczne. Jednak, ponieważ rośnie nasza świadomość dotycząca wpływu człowieka na środowisko naturalne pojawiają się pytania, czy jest to bezpieczne rozwiązanie?
Cynkowanie, skuteczny sposób na walkę z korozją
Stal znajduje dziś zastosowanie w wielu branżach, jako materiał trwały i wytrzymały. Znajdziemy ją w częściach samochodowych, sprzętach AGD, konstrukcjach nowoczesnych domów, produkuje się z niej narzędzia i drobne, ale niezbędne elementy jak śruby i nakrętki. Coraz częściej wykorzystuje się ją również do budowy konstrukcji dekoracyjnych jak barierki przy schodach lub na balkonach czy płoty i bramy garażowe. Elementy wystawione na działanie zmiennej pogody: opadów deszczu i śniegu, wysokiej i niskiej temperatury, działania promieni słonecznych, mogą z czasem tracić swoje pierwotne właściwości. W przypadku niektórych instalacji czy konstrukcji mogłoby to być wyjątkowo niebezpieczne, więc do walki z tym zjawiskiem stosuje się rozmaite sposoby ochrony elementów metalowych przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i mechanicznych jak na przykład cynkowanie. Cynk jest wyjątkowo popularny dzięki temu, że umożliwia równomierne powlekanie powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć. Proces galwanicznego cynkowania polega na zanurzaniu przedmiotów w specjalnie przygotowanym elektrolicie: roztopionym w wysokiej temperaturze cynku, gdzie w wyniku procesów elektrochemicznych na powierzchni zanurzonego obiektu powstaje ochronna powłoka. Chroni ona przed działaniem wilgoci i promieniami UV, zarysowaniami, a nawet działaniem szkodliwych substancji chemicznych i czynników biologicznych.
Cynkowanie a środowisko
Technika cynkowania stosowana jest między innymi w przemyśle samochodowym, budownictwie, produkcji czy lotnictwie. Są to rozległe gałęzie przemysłu, więc wydawałoby się, że cynkowanie może mieć negatywne skutki dla otoczenia. Technika ta opiera się na skomplikowanych procesach chemicznych, ale kąpiel w roztworze cynku jest bezpieczna dla środowiska. Galwanizacja odbywa się w specjalnie do tego przeznaczonych zamkniętych halach, które muszą spełniać szereg norm i wymogów. Wszelkie tego typu procesy podlegają surowym przepisom ochrony środowiska, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas realizowania tego typu usług. Co więcej, również odpady powstałe z takiej produkcji są odpowiednio utylizowane. Dzięki coraz większej świadomości producentów i usługodawców emisja cynku do atmosfery znacznie spadła i regularnie badane poziomy cynku w wodzie, glebie i powietrzu nie dają powodów do zmartwień, jeśli o ten pierwiastek chodzi.