Jak chronić metal przed korozją?
Metal wykorzystywany jest dość powszechnie zarówno jako materiał budowlany, jak i wykończeniowy. Stosowany może być na zewnątrz, jako konstrukcja stalowa, czy też ogrodzenie stalowe jako materiał do wykonania różnego rodzaju skrzyń narzędziowych, balustrad czy akcesoriów przemysłowych. Każde z tych zastosowań wymaga od producenta zastosowania innych metod ochrony konstrukcji, produktu końcowego przed zniszczeniem. W przypadku stali najgroźniejsza w skutkach jest rdza. Korozja pozostawiona sama sobie potrafi całkowicie zniszczyć dany produkt. Chcąc uchronić metal przed korozją, warto go odpowiednio spreparować, zabezpieczyć.
Jakie są skuteczne metody walki z korozją?
Od wieków wiadomo, że malowanie, naniesienie farby na konstrukcje stalowe jest jednym ze skuteczniejszych metod zapobiegania wystąpienia zmian korozyjnych. Jednak, aby tak było, należy odpowiednio przygotować metal do malowania. W celu otrzymania trwałej powłoki kolorowej na metalu należy wcześniej metal:
-
Dokładnie oczyścić,
-
Nanieść warstwę ochronną – ocynkować,
-
Dobrać odpowiednią technikę malowania.
Biorąc pod uwagę powyższe trzy czynności, jakie należy wykonać, chcąc cieszyć się trwałą konstrukcją metalową odporną na działanie promieniowania UV i wilgoci należy skupić się głównie na oczyszczeniu metalu oraz gruntownemu ocynkowaniu. Cynkowanie galwaniczne to swego rodzaju podkład, który skutecznie zatrzyma niszczące działanie wody, powodujące zmiany korozyjne. Właściwy ocynk to 100% ochrony przed rdzą. Nawet jeśli nie mamy wprawy w malowaniu, nie dopilnujemy należytego pokrycia farbą wszelkiego rodzaju krzywizn i łączeń konstrukcji warstwa cynku będzie blokadą do pojawienia się zalążków rdzy.
Dlaczego ocynk chroni metal przed rdzą?
W wyniku cynkowania galwanicznego na powierzchni stali powstaje stop cynku z żelazem, będący skuteczną warstwą ochronną, niedopuszczającą do przedostania się wilgoci na powierzchnię stali. Wilgoć jest głównym czynnikiem doprowadzającym do powstania zmian korozyjnych na powierzchni metalu. Dodatkową korzyścią wynikającą z pokrycia stali cynkiem jest zwiększenie kilkukrotne jej żywotności oraz wysoka estetyka wykończenia konstrukcji.
Jakie wyróżnia się etapy i rodzaje procesu cynkowania stali?
W procesie cynkowania najistotniejszy jest etap gruntownego przygotowania powierzchni stali polegający na:
-
Oczyszczeniu z pyłów, nalotów, szlaków spawalniczych
-
Dokładnemu odtłuszczeniu powierzchni,
-
Poddaniu elementów procesowi trawienia, w wyniku którego uwolnimy elementy z substancji niemetalicznych powstałych przy obróbce mechanicznej stali
-
Poddaniu go topnikowaniu, czyli kąpieli w chlorku cynku i chlorku amonu celem ochrony przed utlenieniem stali podczas właściwego ocynkowania.
Cynkowanie przeprowadzane jest po dokładnym osuszeniu elementów. Istnieje wiele metod cynkowania, takich jak:
-
cynkowanie proszkowe,
-
cynkowanie galwaniczne,
-
cynkowanie ogniowe.
Jeśli szukamy skutecznej metody ochrony przed rdzą, która jednocześnie będzie atrakcyjna cenowo, to z pewnością cynkowanie galwaniczne jest tym, czego potrzebujemy.