W jakich przemysłach stosuje się cynkowanie galwaniczne?
Cynkowanie należy do procesów, których celem jest pokrycie powierzchni metalu cynkiem. Powlekanie metalu cynkiem zapewnia ochronę materiału przed rdzą. W przemyśle stosuje się dwie metody cynkowania, ogniowe i galwaniczne. Różnica między procesami jest znacząca, jeśli chodzi o przebieg samego procesu. Cynkownia Patelscy jest firmą, która stawia jedynie na cynkowanie metodą galwaniczną.
Metoda ogniowa polega na pokryciu metalu rozgrzanym cynkiem, metoda galwaniczna polega na zanurzeniu metalu w chemicznym roztworze cynku. Nim to się jednak stanie, metal zostaje odtłuszczony i oczyszczony z korozji. Do roztworu, w którym zanurzony jest element, podłącza się prąd. Wówczas zachodzi proces elektrolizy, czyli wiązania cząsteczek cynku z powierzchnią metalu. W ten sposób uzyskana powierzchnia jest gładka i równa. Celem cynkowania jest zabezpieczenie wyrobów sprężystych, zabezpieczenie metali przed korozją, zastosowanie cynkowania z połyskiem jako powłoki dekoracyjnej oraz zabezpieczenie taśm, blach, drutów stalowych i drobnicy. Należy jednak pamiętać, że w porównaniu z cynkowaniem ogniowym, jest to proces mniej trwały, jednak którego efekty są o wiele bardziej atrakcyjne wizualnie i bardzo estetyczne, niż ocynku nakładanego w wysokiej temperaturze. Jest to naturalne, ponieważ sam ocynk nie różni się niczym, jednak w przypadku ocynku nakładanego ogniowo tworzona jest grubsza warstwa, która lepiej chroni dany element.
Gdzie się stosuje cynkowanie galwaniczne?
Z uwagi na swoje walory estetyczne, ocynk galwaniczny znajduje zastosowanie w wielu przemysłach, w których uzyskanie gładkiej powierzchni jest bardzo istotne. W przemyśle metalurgicznym cynkowanie galwaniczne stosuje się do zabezpieczania bardzo drobnych elementów, aż do wymiarów 1000 cm na 2000 cm. Zamówienia, oprócz przemysłu metalurgicznego, cynkownie realizują na potrzeby innych przemysłów, wśród których wyróżnić należy samochodowy, samolotowy i budowlany. W przypadku maszyn cynkowanie galwaniczne zapewnia nie tylko odpowiednie względy estetyczne danych elementów pojazdu np. felg, ale również ma wpływ na zmniejszenie oporów powietrza danych elementów, a także na mniejsze utrzymywanie się brudu, niż w przypadku elementów cynkowanych ogniowo. W przypadku przemysłu budowlanego nadrzędną zaletą są względy estetyczne, które sprawiają, że dany element, np. segment płotu, wygląda dobrze i świetnie komponuje się z całością. A w końcu wygląd całości jest niezwykle istotny dla wizerunku obiektu. Dlatego warto wybierać ten rodzaj cynkowania, które jest dobrą formą ochrony materiału o nieskazitelnych walorach estetycznych.